Deneysiz Mutluyum Kimdir?

Melis TAŞKIN

22.03.1985 doğumluyum ve istanbul’da yaşıyorum.

Ağustos 2017’de açtığım bu bloğun amacı kozmetik alanında sadece hayvanlar üzerinde test yapmayan markaların ürünlerini yani cruelty free ürünleri deneyimleyerek sizler ile paylaşmak. Kozmetik denilince ilk olarak aklınıza sadece makyaj ürünleri geliyor olabilir. Bu çok yaygın bir düşünce ancak kozmetik;  ev temizlik ürünleri, deterjanlar, kişisel bakım ürünleri, parfümler v.b. gibi bir çok kategoriyi kapsıyor.

Günümüzde ne yazık ki insanlar hayvan deneyleri konusunda ve  deneyler için hayvanlara yapılan zulüm, onların çektiği acılar konusunda çok da bilgi sahibi değiller. Ya da bilgi sahibi olup aman banane diyen bir kesim de var. Oysa ki kendimizi diğer canlılardan üstün görme hakkımız yok. Gözlerimizi kapayarak görmemezlikten gelemeyiz.

Hayvanları her zaman çok seven bir insan oldum. Ancak bu konuda gözümün açılmasını sağlayan aslına bakarsanız 2016 yılında okuduğum Akilah Azra Kohen’in Aeden kitabı oldu. Kitabı okuduktan sonra şu zamana kadar neden ben zulüm yapan markalara destek verdim diye kendime oldukça kızdım. Daha sonra kozmetikte hayvanlar üzerinde test yapmayan markaları, ürünleri araştırmaya başladım. Bu konuda paylaşım yapan blogları ve cf  instagram hesaplarını takip ediyorum. Gün geçtikçe bu hesapların artması mutluluk verici.

Kendi yolculuğumda cruelty free yani cf ürünleri bulmaya çalışırken yol gösterici  kaynakların olması, ürün seçimi ve marka deneyimleri benim için oldukça faydalı oldu. Çünkü aslında biliyorum ki bir çok insan zulüm yapan markalara destek vermek istemeyebilir ancak bir çok muadil ve alternatif ürün olmasına rağmen bu ürünlerin isimlerini bilemeyebilir veya bulmakta zorlanabilir.

Ben de kendi hikayemden yola çıkarak hayvanlar üzerinde deney yapmayan ürünleri deneyimleyerek beğendiğim ve beğenmediğim yönleriyle Deneysiz Mutluyum‘da paylaşıyorum.  Çünkü biliyorum ki bu paylaşımlar ürün arayışlarında veya bir mağazaya gittiğinizde ”Şimdi hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar hangileri acaba” diye düşünürken hayatı oldukça kolaylaştırıyor.

Ben vegan değilim. Olabilmeyi isterdim ancak süt, yoğurt, yumurta üçlüsünden vazgeçmek benim için şu aşamada kolay değil. Paylaşımlarım tamamen cf ürünler üzerine kurulu, incelediğim ürünler aynı zamanda vegan sınıfına da giriyorsa bunu da ayrıca belirtmeye özen gösteriyorum.

Bana ulaşmak isterseniz veya  sormak istediğiniz sorular olursa deneysizmutluyum@gmail.com adresine e-mail göndererek benimle iletişime geçebilirsiniz.

Hayvan deneylerinin tamamen tarihe karıştığı bir dünya dileğiyle….

Sevgiler