Hayvan deneylerine karşı duruşumda bana rehber olan kaynaklar

 

Leaping Bunny

 http://www.leapingbunny.org/guide/brands 

Peta

http://features.peta.org/cruelty-free-company-search/index.aspx

Cruelty Free International

https://www.crueltyfreeinternational.org/ 

Deneye Hayır

http://www.deneyehayir.org/ 

Vegan Türkiye

http://veganturkiye.blogspot.com.tr/

 

Bir ürünün Cf olup olmadığını kontrol etmek istediğimde Leaping  Bunny ve Peta’dan faydalanıyorum. Eğer bu listelerde marka  bulunamıyorsa Google’dan firmanın hayvan deneyi yapıp  yapmadığını araştırıyorum. Bir diğer bilgi edinme kaynağı ise firmaya  direkt mail atarak
Hayvan Deneyi yapıp yapmadıklarını sormak.

Bir firma tamamen beyaz listedeyse hiçbir sıkıntı yok. Ancak Çin ana  karada satış yapan bir çok kozmetik markası web sitelerine açıkça  deney yapmadıklarını, çevreye, doğaya ve yaşam hakkına
saygılı  olduklarını yazıp, altına ufacık yumuşatılmış bir şekilde bir AMAAA  yerleştiriyorlar. Yani gri liste dediğimiz listeye giriyorlar. Bu  AMAAA’da da genelde şu tarz cümleler karşımıza çıkıyor.

 ” ……. only ever uses such tests if required by legal regulations or if  no accepted alternative test methods are available for obtaining  the necessary safety data ”

 Bu aslında ”Ben Çin mainland yani anakarada satış yapıyorum, Çin  yasaları gereği eğer Çin pazarında sıcak satış yapmak istiyorsam test  yapmam zorunlu olduğu içinde ya ben direkt kendim test yapıyorum  ya da Çin firmalarına benim yerime test yapmaları için para  veriyorum demek oluyor.

 Ben şahsi olarak Çin anakarada satış yapan markaları da satın almayı  tercih etmiyorum. Çünkü olaya Avrupa yasaları gereği kozmetik  alanında hayvan deneyi yasak olmasaydı, bu firmalar Avrupa’da da  deney yapmaya devam ederlerdi gözüyle bakıyorum.